CASS Athletic Awards Banquet 2019

Athlete of the Year Winners: (L-R) Brooke Rivers, Kalevi Karhi, Jenna Fleming, Caden King
Athlete of the Year Winners: (L-R) Brooke Rivers, Kalevi Karhi, Jenna Fleming, Caden King

The 2019 CASS Athletic Awards Banquet was held on Thursday night to honour all of the athletes and coaches who worked hard and dedicated their time to CASS teams over the last year.

Spearchucker Award:

  • · Kaden King

Cross Country:

  • · Male MVP – Kaden King
  • · Female MVP – Kaitlin Hardy

Dance Squad:

  • · MVP - Mackenzie Gowlett
  • · Fan Favourite – Chloe Orto
  • · Most Dedicated – Katrina Beaulieu
  • · Coaches Award – Carly Jeffery

Golf:

  • · MVP (Low Score) – Shaymus Gregory

Hockey:

  • · Most Sportmanlike – Michael Shaw
  • · Most Valuable Defense – Mack Ableson
    Hockey: (L-R) Mike Shaw, Mack Ableson, Caden King, Richard Shaw, Nigel Good
    Hockey: (L-R) Mike Shaw, Mack Ableson, Caden King, Richard Shaw, Nigel Good
  • · MVP – Caden King

Wrestling:

  • · Male MVP – Cole Stevens
  • · Female MVP – Jeanette Wessell
  • · Coaches Award - Gwen Allard

Track and Field:

  • · MVP – Blake Dunning
  • · MVP – Jenna Fleming
  • · MVP – Kalevi Karhi

Badminton:

  • · Midget MVP – Kaitlin Hardy and Raya McKinnon
    Badminton: (L-R) Nathan Findlay, Kalevi Karhi, Kaitlin Hardy, Raya McKinnon, Jenna Fleming, Caleb Parker, Nigel Good
    Badminton: (L-R) Nathan Findlay, Kalevi Karhi, Kaitlin Hardy, Raya McKinnon, Jenna Fleming, Caleb Parker, Nigel Good
  • · Junior MVP – Kalevi Karhi and Nathan Findlay
  • · Senior MVP – Jenna Fleming and Caleb Parker

Girls Volleyball:

Junior

  • MVP – Erika Beitz
  • Top Rookie – Grace Martineau
  • Coaches Award – Lauren Stevens

Senior

  • MVP – Jenna Fleming
  • Top Rookie – Maddy Khull
  • Most Improved – Maddie Pritchard

Boys Volleyball:

Junior

  • MVP – Nathan Findlay
  • Most Improved – Jack McIntee
  • Coaches Award – Joel Lamoureux

Senior

  • MVP – Wyatt Hill
  • Top Rookie – Michael Shaw
  • Most Improved – David Hunter

Girls Basketball:

Junior

  • MVP – Mack Whitfield
  • Top Rookie – Tate Hartley
  • Coaches Award – Faith Coulter

Senior

  • MVP – Jenna Fleming
  • Most Improved – Mackenzie Alton
    Sr Girls BB: (L-R) Julie Robinson, Baylee Bock, Mackenzie Alton, Jenna Fleming, Rayden Hall, Lexie Lajambe
    Sr Girls BB: (L-R) Julie Robinson, Baylee Bock, Mackenzie Alton, Jenna Fleming, Rayden Hall, Lexie Lajambe
  • Top Rookie – Baylee Bock
  • Coaches Award – Rayden Hall

Boys Basketball:

Junior

  • MVP – Josh Hunter
  • Top Defensive Player – Joel Lamoureux
  • Most Improved – Zach Lahaie

Senior

  • MVP – John Post
  • Most Improved – Blake Dunning
  • Coaches Award – Will Showan

Corrine Landon Memorial Award: Manager of the Year

  • Savannah Woortman – Volleyball

Student Best Combining Athletics and Academics:

  • Caden King

Josh Brockelbank SAA Leadership Award:

  • Wyatt Hill

Curtis Ford Perseverance Award:

  • Shaun-Lee Beith

Athlete of the Year (pictured above)– Winners in BOLD

Intermediate Female Nominees:

· Gwen Allard

· Brooke Rivers

· Mack Whitfield

Intermediate Male Nominees:

· Nathan Findlay

· Kalevi Karhi

· Joel Lamoureux

Senior Female Nominees:

· Baylee Bock

· Meghan Bringleson

· Jenna Fleming

· Maddy Khull

Senior Male Nominees:

· Blake Dunning

· Caden King

· Michael Shaw

· Cole Stevens